Sıkça Sorulan Sorular
Sitedeki görsellerden başka seçenek var mı?

Dilerseniz aşağıdaki sitelerden görsel araştırabilirsiniz:

www.istockphoto.com
www.bigstockphoto.com
www.gettyimages.com
www.istockphoto.com

Lisansladığınız fotoğrafları sitemize yükledikten sonra baskı seçeneklerine karar verebilirsiniz. Dilerseniz bu sitelerden görsel satın almadan önce boyut ve satın alma seçenekleri için bize danışabilirsiniz. Lisanslama işlemlerini sizin için biz de gerçekleştirebiliriz.

Teslimat ne kadar sürer?

Dilerseniz aşağıdaki sitelerden görsel araştırabilirsiniz: Siparişinizden sonra dijital baskı ve uygulamalar yapılacak ve bir hafta içinde kargoya verilmiş olacaktır.

Hangi boyutlarda baskı alabilirim?

İdeal kalitede baskı imajın orijinalinin için minimum 150 dpi çözünürlükte olmasını tavsiye etmekteyiz. Fotoğrafın içeriğine, çekildiği kameraya göre ve baskı boyutuna bağlı olarak daha düşük çözünürlüklerden de iyi sonuç alınabilmektedir. Örneğin büyük boy baskılara daha uzaktan bakıldığı için 75 - 150 dpi arasındaki çözünürlüklerde bile ufak bir baskıdaki 200 - 300 dpi baskıya benzer etki elde edilebilmektedir. Fotoğrafın içeriği soyutlaştıkça çözünürlüğün önemi azalmaktadır.

Çözünürlük nasıl hesaplanır?

Çözünürlük hesaplamalarında bazen profesyonellerin bile şaşırmasına sebep olan birkaç ünite kullanılır. İmajın kalitesini en belirleyici olan piksel boyutlarıdır. Genişlik ve yükseklik piksel değerleri çarpılarak fotoğrafın toplam piksel sayısı bulunabilir. Örneğin genişliği 2000, yüksekliği 3000 piksel olan bir imaj toplam 6 milyon piksele sahiptir. Milyon için "mega" terimi kullanıldığı için buna 6 megapiksel de denebilir. Web sayfalarında genelde genişliği 100 - 600 piksel, yüksekliği 100 - 400 piksel olan düşük çözünürlüklü fotoğraflar kullanılır ve bunlar baskı için yetersiz kalırlar. Fotoğraf makineleri ise çok daha yüksek çözünürlükte imajlar üretebilmektedir. SLR tipte yarı-profesyonel veya profesyonel makineler 12-36 megapiksel çekim yapabilmektedirler. Cep telefonları veya cep kameraları genelde 5-12 megapiksel çekebilmelerine rağmen içlerindeki sensörler çok daha ufak oldukları için özellikle düşük ışıkta aynı kaliteyi tutturmamalarına rağmen gündüz çekimlerinde oldukça iyi sonuç alınabilmektedir.

Piksel boyutu fotoğrafa ait bir özellik olmasına rağmen grafikerler ve baskı profesyonelleri genelde DPI terimini kullanırlar. Photoshop veya Irfanview gibi bir fotoğraf editöründe de görülebilecek bu rakam aslında fotoğrafa ait bir özellik değildir. DPI (dots per inch) inç (ayni 2,54 cm) başına düşen piksel adedini gösterir. Sadece talep edilen baskı kalitesi için ne boyutta baskı alınabileceğini görebilmek için kullanılabilecek ve sizin de değiştirebileceğiniz bir değerdir. Fotoğraflara bu DPI değerini fotoğraf makinesi veya editör ekleyebilir. Genelde 300 DPI olarak saptanan bu değerden baskı boyutuna gitmek için piksel değerini DPI değerine bölebilirsiniz. Örneğin 3000 piksel genişliğinde bir imaj 300 DPI kalitede baskı alınmak istenirse 3000/300 = 10 inç yani 25,4 cm genişliğinde basılabilir. Fakat aynı fotoğraf 200 DPI olarak basıldığında 3000/200 = 15 inch yani 38,1 cm genişliğinde basılır. Aynı formül tersine de kullanılabilir. Örneğin 200 DPI kalitesinde 50 cm genişliğinde bir baskı için kaç piksel genişliğinde bir fotoğrafa ihtiyaç olduğunu bulmak için 50 cm'i inçe çevirip DPI değeriyle çarpabilirsiniz. 50 / 2.54 x 200 = 3937 piksel. Daha kolay anlaşılması için DPI değerini inç başına piksel yerine cm başına piksele baştan çevirip tüm hesaplamalarda bunu da kullanabilirsiniz. Örneğin 200 DPI / 2,54 = 79 olduğu için 50 cm baskı elde etmek için yaklaşık 3950 piksellik bir imajınız olması gerektiğini bulabilirsiniz.

Görseller üzerinde değişiklik isteyebilir miyim?

Gönderdiğiniz imajları basmadan önce gözle kontrol edip hata görürsek sizi uyarırız. Fakat imajlar üzerinde yapılması gereken tüm değişikliklerin tarafınızdan gerçekleştirildikten sonra baskıya hazır olarak bize gönderilmesini rica ediyoruz.

Baskı örneklerini nasıl görebilirim?

Tüm örnekleri ofis ve atölyemizde görebilirsiniz.